Wyłączenie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych to nic innego ma miejsce wtedy, gdy stosowanie wspomnianej ustawy nie jest obowiązkowe. Możemy spotkać się z wieloma takimi sytuacjami, dlatego warto wiedzieć, kiedy można z takiego prawa korzystać.
Prawo zamówień publicznych – kiedy ma miejsce wyłączenie ustawy?
Warto wiedzieć, że wyłączenie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych ma największe znaczenie w przypadku konkursów oraz zamówień, których zamawiający jest zobowiązany udzielić, albo które ma obowiązek przeprowadzić na podstawie innej, niż określono ustawą. Gdy zgłębimy się bardziej w tym temacie, zauważymy, że ustawa daje szereg możliwości pod względem jej wyłączenia. Co więcej, zastosowanie takie procedury może znacząco usprawnić wiele procesów, przez jakie muszą przechodzić zamawiający. W skrócie mówiąc, oferowanie towarów, bądź usług bez konieczności stosowania się do zawiłych ustaw i procedur jest o wiele szybsze i prostsze.
Co należy wiedzieć o Prawie zamówień publicznych
By móc mówić o jakichkolwiek wyłączeniach, czy innych procesach związanych z ustawą, należy najpierw wiedzieć, czego ona dotyczy. Ustawa Pzp oznacza odpłatną umowę, jaka zawierana jest pomiędzy podmiotem publicznym a wykonawcą. Mogą to być przykładowo wszelkie usługi remontowe, czy budowlane (np. budowa dróg, czy mostów). Wyłączenie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych skraca wszelkie procedury objęte tą ustawą i pozwala na szybsze zawarcie umowy, a także jej wykonanie.