22 września, 2021
zastanawiasz się jak zostać behapowcem i czy warto? sprawdź!

Jak zostać bhp-owcem?

Bezpieczeństwo i higiena pracy to specjalizacja, której specjalistów firmy poszukują ciągle. Profesjonalne stworzenie bezpiecznej przestrzeni pracy, a także zasad, jakie będą w zakładzie obowiązywać , to niezwykle istotna sprawa. Jako, że zapewnienie warunków do wykonywania pracy leży w kwestii pracodawcy – ci często delegują to zadanie na zatrudnionego w tym celu specjalistę bhp.  A właściwie – jak zostać bhp-owcem?

Jak zostać bhp-owcem? sprawdź czy warto! Jak zostać bhp-owcem i czy warto

Jeżeli  zastanawiasz się, jak zostać bhp-owcem i co jest przydatne do wykonywania tego zawodu, spieszymy z odpowiedzią! Najczęstszym wymogiem, jakie należy spełniać, aby zostać inspektorem lub specjalistą w tej dziedzinie, jest wyższe wykształcenie oraz staż zawodowy – dwu lub czteroletni.  W przypadku niższego stopnia wykształcenia należy odbyć dłuższy staż zawodowy, który będzie zastępstwem studiów.

Jeżeli chodzi o kwestie opłacalności zawodu – osoby zatrudnione na stanowiskach ds. bhp mogą liczyć na naprawdę dobre pensje. Średnie zarobki miesięczne oscylują około 5,4tys brutto, a są i takie firmy, które oferują wyższe od wskazanej kwoty wynagrodzenie.

Co robi bhp-owiec?

Skoro już wiemy, jak zostać bhp-owcem oraz jakie są wymagania konieczne na stanowisku, może czas zastanowić się – co taka osoba robi? Głównym obowiązkiem jest analizowanie ryzyka zawodowego oraz jego ocena, w zależności od stanowisk występujących w firmie. Powinien on też prowadzić kontrolę postępować powypadkowych, archiwizować wszelkie dokumenty bhp, a także – przeprowadzać szkolenie bhp dla nowych pracowników.

Oczywistym jest, że pracownik na stanowisku bhp-owca musi stale poszerzać swoją wiedzę i nieustannie odbywać podnoszące kwalifikacje szkolenia, by móc w odpowiedni sposób czuwać nad przestrzeganiem przepisów i zasad  higieny pracy i bezpieczeństwa w firmie.

Podobał Ci się ten wpis?

0 / 5. 0

Zagłosuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *